Ochrana proti hmyzu

Určitě sami dobře víte, jak nepříjemné to je, když vás poštípají komáři. Bodnutí svědí, rozškrábete si je. Koně na tom nejsou o nic lépe než my – ba hůře. Protože zatímco my máme k dispozici plácačku na mouchy, můžeme se podle libosti ohánět rukama a nohama a hmyz odhánět, koně jsou na tom s ochranou mnohem hůř. Musíme jim tedy pomoci a chránit je. Dobrý chovatel koní nenechá svého oře trpět.

Koňská pokožka po útoku ovádů otéká

Jakkoli se vám na první pohled může zdát, že to tak není, koňská kůže je velice jemná a citlivá. Koně komáří štípnutí nepálí a nesvědí o nic méně než nás. Jenže zatímco my se můžeme podrbat v podstatě na jakémkoli místě lidského těla, kůň takové možnosti nemá. Co je ale ještě nebezpečnější, než komáří štípnutí, to jsou píchnutí ovádů. Jemnou koňskou pokožku tyto vpichy velmi bolí a bezprostředně po ovádím útoku kůže otéká.

Co vlastně kůň dělá, když na něj hmyz zaútočí?

 • Chová se podrážděně
 • Švihá ocasem
 • Potřásá hlavou
 • Někdy se i neočekávaně rozkluše ve snaze setřást hmyzí pronásledovatele

Střeček představuje obrovské nebezpečí

Největším nebezpečím je ovšem střeček. Jde o mouchu, která koně trápí opravdu mimořádně. Určitě jste už někdy slyšeli, že koně či dobytek „střečkují“ . Rozumí se tím, že podrážděně reagují na píchnutí tímto hmyzem. Samičky této mouchy naklade na srst koně vajíčka. Koni je to samozřejmě velmi nepříjemné. Pokud se tak stane na dostupném místě, olizuje si postiženou srst. Bohužel se takto vajíčka dostanou i do trávicího traktu koně, kde se z nich líhnou larvy. Ty způsobují žaludeční a střevní problémy a také záněty, eventuálně dokonce vředy. Pokud situace dojde tak daleko, je nutné koni podat odčervovací prostředek.

"Víte, že koni můžete pomoci bojovat proti hmyzu i vhodným krmením? Vynikající přirozeně repelentní účinek má česnek. Jeho silice se uvolňují potem a hmyz odhánějí. Proto zkuste v létě krmivo s česnekem i dalšími bylinkami."

Svrab přináší i horečku

Ovšem i jiný hmyz může koni velmi škodit. Přenáší totiž různé kožní choroby. Parazité, které mouchy přenáší, totiž dokážou vyvolat záněty kůže, a to zejména na nohách, na krku nebo na hlavě. Pokud tyto stavy zanedbáte, svrab může koni přivodit kromě nesnesitelného svědění i horečku a trávicí problémy. Dalším problémem je, když hmyz leze koni do očí, do jejích koutků. Následkem je nepříjemný zánět spojivek, někdy se může zanítit i rohovka, a to samozřejmě vyžaduje léčbu.

Platí také jedno pravidlo: Čistý kůň přitahuje mnohem méně hmyzu než kůň špinavý. Proto dbejte na hygienu svých koní. Zpoceného koně omyjte vodou, pravidelně ho také umyjte šamponem, který pomůže odstranit zbytek různých přípravků.

Má kůň nějakou šanci se před hmyzem přirozeně chránit?

Ano, má, ale bohužel dost omezenou. Určitou ochranu poskytuje hříva a ocas koně. Navíc se kůň snaží cukáním kůže nezvané potvůrky odehnat. Pravda je ale bohužel taková, že to na oblak komárů obvykle nestačí. Mnohdy nepomůže to, ani když je více koní u sebe a švihají ocasy. Proto vyhledávají ochranu v přístřešku, nebo ve křoví, kde hmyzí útoky nejsou tak silné. Pomůže také vítr, s nímž se hmyz moc nekamarádí.

Čemu se vyhnout?

 • Vlhkým pastvinám. Zatímco v zimě to nevadí, v létě vlhko přitahuje mouchy. Proto odveďte koně na sušší pastviny, kde takové nebezpečí nehrozí.
 • Umístění hnojiště blízko stáje a jízdárny. Pach hnoje samozřejmě hmyz přitahuje a čím blíže stájí, tím více koně budou čelit útokům bodavých potvor.
 • Vysoké trávě, kde se také hmyz drží – trávu důsledně vysekávejte.

Tip pro vás: Nejsou-li na pastvině stromy či keře, které dokážou koni poskytnout přirozenou ochranu před hmyzem, vybudujte jim přístřešek. Vhodný je takový, který je na třech stranách otevřený, protože koni nabídne stín, vzduch i vytouženou ochranu před mouchami a komáry.

"Tušili jste, že jedna vlaštovka dokáže za den spořádat až 1000 komárů? Proto rozhodně nebraňte tomu, aby si vlaštovky stavěly u vašich stájí hnízda, a naopak je v tom podporujte."

Zajímavý nápad: Možná už jste slyšeli o tom, že velká část hmyzu se množí a vyvíjí ve stojaté vodě. Proto pokud ze svého okolí odstraníte zdroje stojatých vod, kde se hmyz líhne, významně snížíte jeho výskyt.

Když přirozená ochrana nestačí

Samozřejmě ale přirozené prostředky k odpuzování hmyzu obvykle nestačí. K ochraně můžete použít příslušenství. Co si pod ním představit?

 • Masky, které chrání uši a oči koně. Obvykle jsou vyrobeny ze síťovaného materiálu, aby efektivně chránily hlavu, uši a oči před hmyzem. Některé typy jsou vypodloženy navíc měkkým materiálem, aby koně neodíraly. Používají se na pastvě, ve výběhu i na vyjížďkách.
 • Čabraky na ochranu uší a očí koně představují do určité míry alternativu masky. Upevňují se na ohlávku nebo uzdečku. Hodí se na vyjížďku, nezřídka mají také ozdobnou funkci.
 • Síťky na nos se upevňují na nánosník, obvykle pomocí pásků se suchými zipy. Kromě obtěžujícího hmyzu chrání i před zvířeným prachem v jízdárně za suchých a horkých letních dnů.
 • Speciální lehké síťové deky nemusí být nutné používat u všech koní. Citlivým koním ale pomohou ochránit celé tělo. Deky se liší střihem, materiálem, vzorem, barvou. Některé střihy dek chrání nejenom trup, krk, uši, ale i hlavu a nohy. Nejlepší je síťovaný materiál s nejmenšími oky, pak ani ten nejdrobnější hmyz nemá šanci. Barva je vhodná světlejší, aby odrážela sluneční paprsky a kůň se nepřehříval.

Tip: Pro lepší pohodu koně je dobré kombinovat masku a deku. Ideální barva deky je stříbrná, která odrazí maximum slunečních paprsků a slouží zároveň jako ochrana před UV zářením.

Kvalitní repelent kůň nevypotí a vydrží déle

Další kapitolou jsou repelentní spreje, gely a masti proti hmyzu. Stejně jako my lidé, i koně mají na výběr řadu repelentů proti hmyzu. Pokud sprej aplikujete, dávejte ale pozor, zda se kůň potí. Pokud se výrazněji potí, snižuje to účinnost spreje, protože pot přípravek zředí a zároveň také významně urychlí jeho odpařování. Existují ale i přípravky, které se tak snadno nevypotí, je tedy lepší aplikovat tyto typy.

Poznámka: Některým koním není zvuk stříkání repelentu příjemný. V takovém případě zvolte gelový repelent, který naneste koni po těle houbičkou.

Ale pozor! Než koni aplikujete nový repelent, tedy než ho namažete nebo nastříkáte celého, vyberte si na jeho těle místo s jemnou pokožkou (například v mezinoží), kde aplikujte trochu repelentu. Počkejte do druhé dne, zda nedojde k nežádoucí kožní reakci. Pokud by měl kůň alergickou reakci, rozhodně na něj přípravek neaplikujte.