Péče o kopyta

Vhodný způsob ustájení, krmení a pravidelné návštěvy podkováře

Pro udržení zdraví koně je důležitá pravidelná péče o kopyta. K ní patří kromě pravidelných návštěv podkováře nebo ošetřovatele kopyt také vhodný způsob ustájení a krmení i každodenní péče o kopyta. Kopyta by se měla čistit denně a cizí tělesa jako drobné kamínky apod. by se měla odstraňovat. K tomu je nejvhodnější použít kartáč na kopyta. Často se používá škrabák na kopyta, s ním je však třeba zacházet opatrně, abychom nepoškodili zdravou kopytní rohovinu.

Rozhodující pro pružnost kopytní rohoviny je její obsah vlhkosti. Obsahuje-li kopytní rohovina příliš mnoho vlhkosti, změkne, její opotřebení bude silnější a vzniká riziko hniloby střelky. Rozvinutí hniloby lze zabránit pravidelným ošetřováním kopyta vhodnými protihnilobnými prostředky jako StrahlSan firmy leovet. Existují také přípravky pro péči, které obsahují příslušné antibakteriální účinné látky jako je olej na kopyta HUFLAB od firmy leovet. Pokud se již vyskytne hniloba, pomohou speciální přípravky, které pronikají hluboko do brázd, jemných trhlin a kapes, a dostanou se tak až ke shnilé tkáni. Tím se střelka vysuší a zdravá tkáň může dorůstat. V takových akutních případech hniloby střelky je dobrou alternativou StrahlSerum firmy leovet.

Obsahuje-li kopyto příliš málo vlhkosti, může se lámat. Tím se jednak ztěžuje okování, a může se také zmenšovat opěrná plocha kopyta. V případě příliš suchých kopyt se doporučuje kopyto navlhčit a po krátkém zaschnutí nanést ošetřující prostředek na kopyta. Ten pak zabraňuje ztrátě vlhkosti a dělá kopytní rohovinu opět elastickou. Firma leovet má pro tento účel krém HUFLAB Elastic. Ten podporuje pružnost a stabilitu kopyta. K zabránění tomuto problému je důležité používat při každodenní péči o kopyta výrobky, které optimálně regulují a podporují rovnováhu vlhkosti. K tomu jsou vhodné produkty řady péče o kopyta HUFLAB od firmy leovet jako olej na kopyta, olejový balzám nebo mazací tuk na kopyta.

Pro citlivá nebo lámavá kopyta se doporučuje použití speciálních přípravků, které se optimálně vážou do struktury kopytní rohoviny. Zpevňovač kopyt HUFLAB od leovet obsahuje přírodní látky, které snižují vylamování a otěr kopyt. Současně zlepšuje strukturu kopyta, posiluje stěny a chodidlo a kopyto je mnohem odolnější.

Rovněž příliš pomalý růst lze pozitivně ovlivnit vhodnými produkty pro péči. Olej na kopyta HUFLAB obsahuje například éterické oleje, které stimulují prokrvení. Při nanášení na okraj korunky způsobuje lepší prokrvení stimulaci růstu. V případě špatně rostoucích kopyt se doporučuje také krmení vhodnými doplňky stravy, jako je například tekutý Biotin ZM od leovet, protože obsahuje látky důležité pro tvorbu kopytní rohoviny jako vitamin H (biotin), methionin aminokyseliny a stopový prvek zinek. Také zevní použití Biotinu podporuje růst kopyt. K tomu účelu nabízí leovet olejový balzám HUFLAB s biotinem pro každodenní speciální péči o kopyta.